تعریفBIM  و استفاده آن در صنعت ساختمان:

با توجه به پیشرفت­های صنعت ساختمان، مدل­سازی اطلاعات یک پروژه از زمان طراحی و ساخت تا بهره‌برداری و حتی در تخریب امری مهم و ضروریست. BIM با نمایش دیجیتال تمام مشخصات ساختمان مدیرپروژه و ذینفعان را در هرمرحله برای تصمیم‌گیری یاری می کند.

 مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) : کلیه فعالیتهای مدیریت ساخت، بر اساس اسناد قرارداد، به دو مقوله نقشه‌ها و مشخصات وابسته تقسیم میشود، به این صورت که به کمک نقشه‌ها کمیت کار و براساس مشخصات فنی، کیفیت آن تعریف می‌گردد.

    

مشکلاتی که در این روش بر همگان آشکار بوده و شاید به عنوان بدترین آنها به عدم هماهنگی‌ها، اشتباهات و دوباره کاری‌هایی باشند که نهایتاً علاوه بر بالا بردن هزینه های پروژه ، باعث پایین آمدن کیفیت در برخی موارد ‌میگردد.

یکی از هیجان انگیزترین پیشرفت‌هایی که در زمینه مدیریت ساخت ایجاد شده «مدل سازی اطلاعات ساختمان» یا به اختصار BIM می‌باشد.

به طور کلی،BIM  به نقشه‌های دو بعدی و مشخصات مربوطه، اجزاء مدل سازی سه بعدی، با ویژگی خاص، اضافه می‌نماید. آن ویژگی این است که هر عضو طراحی نشان داده شده در BIM علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی سه بعدی آن، آرایه‌ای از اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و وظایف مختلف مدیریت ساخت را به همراه خود دارد. این اطلاعات، مربوط به کل چرخه حیات پروژه، از مرحله مطالعات توجیهی تا طراحی مفهومی، مطالعات مرحله اول و دوم، تدارکات، ساخت و نصب، راه‌اندازی، دوره بهره‌برداری و حتی پایان آن می‌باشد؛ بنابراین اگر بخواهیم BIM را در یک جمله کوتاه خلاصه کنیم، عبارت خواهد بود از فرایند تولید و مدیریت اطلاعات ساختمان در طی چرخه حیات آن. به بیان دیگر، یک مدل BIM، نمایش سه بعدی دیجیتال از ویژگیهای فیزیکی و عملکردی یک ساختمان می‌باشد.

تفاوت عمده مدل BIM با یک مدل سه بعدی CAD، ذخیره اطلاعات مهم کل فرایند ساخت با تمام اجزاء آن می‌باشد. این اطلاعات شامل مواردی از قبیل مشخصات مصالح (وزن، رنگ، اندازه، میزان مقاومت در برابر حریق و... )، راهنمای نصب و مونتاژ، خدمات گارانتی محصولات، الزامات نگهداری و تعمیرات، اطلاعات قیمت اجزاء و… خواهد بود .

                                                           

BIM  به عبارت فنی یک مدل CAD است که به یک پایگاه داده(Data Base) متصل می‌باشد، به نحوی که هر گونه اطلاعات مربوط به پروژه را می‌توان در آن ذخیره کرد؛ بنابراین BIM به عنوان یک منبع مشترک اطلاعات، بین کل تیم طراحی و اجرای ساختمان، عمل می‌کند. نتیجه این یکپارچه سازی اطلاعات، افزایش هماهنگی، کاهش خطاها و ضایعات و نهایتاً افزایش کیفیت کار می‌باشد.

نظر به اینکه تنظیم سند استراتژیک مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM  در دستور کار وزارت خانه ها و سازمان ها  و ارگانها  قرار گرفته است و با توجه به بهره گیری از دانش اساتید با تجربه اجرایی و پیشینه کاری درخشان این موسسه در صنعت ساختمان در نظر داریم به فعالان بخش ساختمان به صورت تخصصی در قالب خدمات آموزشی و پروژه ای در دپارتمان تخصصی BIM ارایه خدمات داشته باشیم .

لیست برخی نرم افزارهایی که در BIM  استفاده میشود و در موسسه نیز تدریس می گردد :

 

معماری

سازه

تاسیسات

(الکتریکی و مکانیکی)

تصویر سازی

مدیریت پروژه

Revit Architecture

Autocad

Ecotect

grasshopper

Revit Structure

 Tekla Structures

Etabs

Safe

Revit MEP

Rhinoceros

3Ds Max

MSP

Navisworks

  
 

خلاصه ای از خدماتی که در این موسسه به صورت آموزشی و پروژه ای ارایه می گردد:

  -  تعریف طرح و اهداف اولیه

  - تجزیه و تحلیل ساختمان (سازه ، معماری،تاسیسات)

-   بررسی مراحل ساخت وکمک به طراحی

-    برنامه‌ریزی جهت تجهیز کارگاه و شروع عملیات ساخت

  - برنامه زمان‌بندی و توالی عملیات ساخت

  -  تخمین هزینه ساخت و بررسی قیمت تمام شده جهت گزارش به کارفرما در راستای بازاریابی فروش

-   یکپارچه سازی اطلاعات پیمانکاران جزء و تأمین کنندگان مصالح

-   هماهنگی بین سیستم‌های مختلف در پروژه با توجه به گستردگی کار

  - پیاده‌سازی طرح و عملیات کارگاهی

  -  تبلیغات و ساخت انیمیشن

-   بهره‌برداری و نگهداری

و ......